Sura 97:3 Kako je poslan Kur'an
31. Kako je poslan Kur'an, cijeli u komadu ili dio po dio?
U nekoliko mjesta Kur'an implicira da je bio poslan dolje jedne specifične noći.
Sura 2:185 „U mjesecu ramazanu poslali smo Kur'an kao vodstvo ljudima“
Sura 97:3 „Objavili smo ga u noći Kadr“
Sura 44:3 „Mi smo objavili Kur'an u Blagoslovljenoj noći“
Domaći prevodioci ovo pogrešno prevode da bi izbjegli kontradikciju, ali komentatori Kur'ana to ne dopuštaju, pa tako Tafsir al-Jalalain piše:
„Objavili smo ga! Kur'an u cijelosti, poslali smo ga dolje na sačuvanim pločama na nebo ovoga svijeta, u blagoslovljenoj noći, tj. na noć velikih blagoslova.“
Izvor: http://altafsir.com/Tafasir.asp?tMadhNo=0&tTafsirNo=74&tSoraNo=97&tAyahNo=1&tDisplay=yes& UserProfile=0
A ti stihovi proturječe sljedećem tekstu:
Sura 17:106 „I kao Kur’an, sve dio po dio ga objavljujemo da bi ga ti ljudima malo-pomalo kazivao, i prema potrebi ga objavljujemo.“
Sura 25:32 „Oni koji ne vjeruju govore: "Trebalo je da mu Kur’an bude objavljen čitav, i to odjednom!" A tako se objavljuje da bismo njime srce tvoje učvrstili, i mi ga sve ajet po ajet objavljujemo.“
Te kontradikcije uzrokovale su da muslimanski akademici izmisle ekspresno rješenje. Tvrdi se da je cijeli Kur'an bio poslan dolje od samoga Allaha na najniže nebo gdje je ostao. Odatle ga je Allah slao Gabrielu da bi ovaj objavljivao dio po dio Muhamedu kroz period od 23. godine!
Kao što renomirani Selefi akademik dr. Abu Ameenah Bilal Philips objašnjava:
„Prema Allahovim izjavama u Njegovoj Knjizi, postojale su dvije različite objave Kur'ana koje su se dogodile. Važno je to da su te dvije objave razumiju kako bi se objasnila navodna kontradikcija iz Kur'ana i Sune u vezi objavljivanja Kur'ana. U jednu ruku, navodi se da je Kur'an bio čitav objavljen u ramazanu ili na noć Kadr, dok u drugu ruku – piše da je bio objavljivan u segmentima sve do smrti proroka.
Prva objava
Allah je poslao Kur'an na zaštićenim pločama (al-Lavh al-Mahfuth) na kojima je zapisano najniže nebo. U toj objavi sav Kur'an je bio poslan dolje odjednom na mjesto u najnižem nebu, u kuću časti i moći (Bajt al-'Izzah'). Blagoslovljena noć na koju se to dogodilo se zove 'Lajlatul-Kadr' (noć dekreta), jedna od neobično-brojanih noći u posljednjih deset dana mjeseca ramazana. Allah je rekao za to inicijalno objavljenje u Surama 44:1-3, 97:1, 2:185…
Ti stihovi se odnose na prvotnu objavu zato što je poznata činjenica da nije bio cijeli Kur'an objavljen Muhamedu u jednoj noći na ramazan.
Ibn Abas je izjavio da se Kur'an odvojio od svojeg mjesta prebivanja u gornjem nebu i da je bio stavljen u Bajt al-Izzah u najnižem nebu. Jedna verzija kaže da se to dogodilo na noć dekreta u ramazanu. Da je bila Allahova volja, Kur'an je mogao biti cijeli objavljen proroku u jednoj noći. To je bila metoda kojom su sve ranije knjige bile objavljene. Ali Allah je odabrao da podijeli objavu u dva dijela. Prva objava između nebesa predstavlja najavljivanje stanovnicima neba da je posljednja objava poslana dolje posljednjem proroku.“
Drugi islamski izvor, Tanwir al-Miqbas min Tafsir ib Abbas kaže:
„Mjesec ramazan je mjesec u kojem je bio objavljen Kur'an, kada je Gabriel snio CIJELI Kur'an sa prvoga neba, diktirao ga pisarima među anđelima (al-safarah) i zatim ga snio Muhamedu nakon jednog dana, nekada objavljujući mu samo po jedan, dva ili tri stiha, a ponekad cijelu Suru.“
Čitač može odmah uočiti problem sa ovom tvrdnjom. Kur'an nigdje ne govori da je bio objavljivan u dvije faze, jedna u kojoj je cijela objava bila poslana u najniže nebo, i druga gdje su samo dijelovi bili davani Muhamedu. To je jednostavno očajan pokušaj da se objasni grozna greška u muslimanskom Pismu koje tvrdi u određenim mjestima da je Allah bio poslao cijeli Kur'an u određenoj noći, i time proturječi onim stihovima koji govore da je Muhamed primao objave u segmentima.
Zapravo, jedan od stihova ekspresno kaže da je Kur'an bio poslan u mjesecu ramazanu kao vodstvo ljudima:
Sura 2:185 „Ramazan je mjesec u kojem smo poslali Kur'an, kao vodstvo ljudima…“
Domaći prevodioci to naravno prevode prema vlastitim željama, onako kako oni misle da bi Kur'an trebao da kaže, odnosno – kako je prikladnije, dok se arapski komentatori bore da objasne kontradikciju.