Sura 45:14,15 ne vjerovati u kiamet
17. Mogu li ljudi ne povjerovati u Posljednji Dan i biti spašeni?
Kur'an je potaknuo Muhameda i njegove sljedbenike da oproste onima koji nisu vjerovali u dane Allahove:
Sura 45:14,15 „Reci vjernicima da oproste onima koji ne očekuju Allahove dane u kojima će On nagraditi ljude za ono što su radili. Onaj koji čini dobro - sebi ga čini, a onaj ko radi zlo - radi protiv sebe, a na kraju ćete se Gospodaru svome vratiti.“
Općenito se vjeruje da se pod 'Allahovim danima' ovdje misli na Posljednji Sud. Značenje teksta je s toga vrlo jasno: muslimani moraju oprostiti onima koji niječu da postoji posljednji dan u koji će Allah suditi čovječanstvo.
Ali to je u izrazitoj kontradikciji sa sljedećom zapovijedi muslimanima da se bore protiv svakoga tko ne vjeruje u posljednji dan:
Sura 9:29 „Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.“
Primijetimo blistajuću kontradikciju:
- Sura 45:14 zapovijeda muslimanima da oproste onima koji niječu Allahove dane, što uključuje i Posljednji Dan. - Sura 9.29 uči potpuno suprotno od toga, zapovijedajući muslimanima da se bore protiv onih koji niječu posljednji dan sve dok ne plate glavarinu kao znak svojeg poniženja i podčinjenja.
Ne iznenađuje da su muslimanski teolozi morali posegnuti za doktrinom abrogacije da bi objasnili ovu anomaliju.
Kako su se okolnosti oko Muhamedovog života mijenjale, diktirale su što će Allah poslati dolje, do te mjere da je Allah čak mijenjao svoje mišljenje i davao zapovijedi koje su proturječile jedne drugima! Ipak, kada je Muhamed bio u Meki i višestruko malobrojniji od nevjernika, Allah je rekao muslimanima da budu tolerantni i puni oprosta. Ali kada je Muhamed migrirao u Medinu i dobio moć, Allah je promijenio svoje mišljenje i odlučio da zapovijedi muslimanima da se bore protiv onih koji ne vjeruju u islam i u posljednji dan.
Drugim riječima, abrogacija (ukidanje) stihova je ništa više nego islamski način da se kaže da Kur'an sadrži nečuvene greške i besramne kontradikcije.