top of page

Sura 41:3 Jasnoća Kur'ana

Sura 16:89 Kuran objašnjenje za svaku stvar

 

 

 

 

 

 

36. Jasnoća Kur'ana i misteriozna slova

    Kur'an daje opetovane tvrdnje da je jasna knjiga koja potpuno objašnjava sve,

Sura 11:1 „Elif Lam Ra. Ovo je Knjiga čiji se ajeti pomno nižu i od vremena do vremena objavljuju, od Mudrog i Sveznajućeg,“

Sura 41:3 „Knjiga čiji su ajeti jasno izloženi, Kur’an na arapskom jeziku za ljude koji znaju,“

Sura 16:89 „A šta će biti onog Dana kad protiv svakog naroda dovedemo po jednog svjedoka, od njega samog, i tebe dovedemo kao svjedoka protiv ovih!* Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objašnjenje za sve i kao uputu i milost i radosnu vijest za one koji jedino u Njega vjeruju.“

    Problem sa tim izjavama je taj da mnoga poglavlja Kur'ana započinju sa specifičnim arapskim slovima što nigdje nije objašnjeno:

- Alif Lam Ra – Sure 10, 11, 12, 14, 15.

- Alif Lam Mim – Sure 2, 3, 29, 30, 31, 32.

- Alif Lam mim Ra – Sura 13.

- Ha Mim – Sure 40, 41, 43, 44, 45, 46.

- Ha Mim 'Ajin Sin Kaf – Sura 42.

- Sad – Sura 38.

-Ta Sin – Sura 27.

- Ta Sin Mim – Sura 26, 28.

- Ta Ha – Sura 20.

- Kaf – Sura 50.

- Ka Ha Ya Ain Sad – Sura 19.

- Nun – Sura 68.

- Ja Sin – Sura 36.

    Pozivanje na Sunu neće pomoći jer muslimanski akademici priznaju da nema izvještaja niti od proroka niti od njegovih najbližih suradnika koji bi objasnili značenje i svrhu tih misterioznih slova. Kasniji prevoditelj Kur'ana Muhammad Asad je bio iskren pošto je to uljudno priznao:

„Oko jedne četvrtine kur'anskih Sura započinju sa misterioznim simbolima zvanim 'mukatta'at' ('nespojena slova') ili, ponekada 'favatih' (otvaranja) zato što se pojavljuju na početku tih Sura. Od dvadeset i osam slova arapske abecede, točno jedna polovina – to jest – četrnaest njih se pojavljuje u tim pozicijama, ili samo slova, ili u različitim kombinacijama od po dva, tri, četiri ili pet slova. Uvijek su izgovarana kao jedno.

Značaj tih slova-simbola je zbunjivao komentatore od najranijih vremena. Nema dokaza da je prorok ikada govorio o tim znakovima u bilo kojoj naraciji, niti ga je bilo koji od kompanjona pitao za značenje. Bilo kako bilo, nema sumnje da su njegovi kompanjoni, očigledno slijedeći njegov primjer smatrali mukatta'at kao integralne dijelove Sura u kojima prebivaju, i recitirali ih prema tome.

Neki kompanjoni i  njihovi nasljednici kao i kasnji kur'anski komentatori su bili uvjereni da su ta slova dijelovi određenih riječi i fraza koje se odnose na Boga i njegove osobine, i pokušali su ih rekonstruirati; ali pošto su kombinacije praktički neograničene, takve interpretacije su umjetne i s toga beskorisne… (Asad, Poruka Kur'ana).“

    Nakon što je sumirao više različitih interpretacija, Asad iskreno priznaje.

„…moramo se zadovoljiti zaključkom da rješenje ovog problema i dalje ostaje iznad našeg shvaćanja. To je bilo gledište i četvrtog Kalifa, sumirano riječima Abu Bakra: 'U svakom božanskom pismu (kitab) postoji element misterije – a misterija Kur'ana je u otvaranju Sura.'“

    Ironija u tvrdnji da je Kur'an jasna knjiga je još veća kada vidimo da se ti znakovi nalaze na početku Sure koja govori da je Kur'an jasna knjiga:

Sura 11:1 „Elif Lam Ra. Ovo je Knjiga čiji se ajeti pomno nižu i od vremena do vremena objavljuju, od Mudrog i Sveznajućeg…“

    Činjenica je da su ta nejasna slova koja se čitaju ili recitiraju svaki dan – eksplicitan su podsjetnik i nedvosmisleni svjedok protiv Kur'anske tvrdnje da je jasan i potpuno detaljan. Ta tvrdnja je potpuno pogrešna, ta kroz 1400 godina muslimani nisu uspjeli saznati značenje i svrhu tih stvari.

    Mora se reći da u svjetlu svega toga – pravo čudo Kur'ana je to što je uspio uvjeriti muslimane da je natprirodan u porijeklu, unatoč činjenici da je većina njegovog teksta nekoherentna i nerazumljiva, i puna groznih grešaka i nepomirljivih kontradikcija.

bottom of page